неділя, 24 січня 2021 р.

  9  клас

Дистанційне навчання із зарубіжної літератури 
Працюємо на карантині

 Тема:  Роман "Герой нашого часу" М. Лермонтова. Особливості розвитку сюжету і композиції в романі.
Складність образу Печоріна, його духовна трагедія.
  
         1. Прочитати роман   ⇨    тут.

         2. Слово вчителя.

  М. Лермонтов жив і творив у миколаївську добу — часи правління російського царя Миколи І (1825–1856), яке почалося з жорстокого придушення повстання декабристів.

             Духовна криза 1830-х років, коли ідея дворянської революційності поступово зникала й серед мислячого покоління поширювалося розчарування й втрачалася надія на можливість будь-яких змін у суспільстві.

            Задум роману «ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ» виник під час першого заслання поета на Кавказ, коли М. Лермонтов зблизька побачив природу, життя та звичаї гірських народів, відчув тягар військової служби, заглибився у власний внутрішній світ і замислився над духовними пошуками свого покоління.


2. Особливості розвитку сюжету і композиції в романі.

        Роман включає в себе п'ять повістей, і в кожній з них герой відкривається перед читачем з нового боку. Цикл повістей - знахідка Лєрмонтова, що дозволяє різносторонньо показати головного героя. Спочатку герой з'являється із слів Максима Максимовича, потім з описання зустрічі з ним оповідача (зовнішній портрет Печоріна), і лише після цього слово представляється самому герою в його щоденнику. 










Сюжет

             У сюжеті роману відсутня експозиція. Це призводить до того, що читачеві нічого не відомо про життя Печоріна до того, як він приїхав на Кавказ. Автор не розповідає про батьків свого головного героя, про умови його виховання, про те, як він отримує освіту і про причини його приїзду в ці місця.

             Що ще незвичайного можна виявити при аналізі твору «Герой нашого часу»? У створеному Лермонтовим сюжеті відсутня зав'язка. Вона могла бути, наприклад, описом приїзду Печоріна до місця служби. Вся дія представляється у вигляді цілого ряду епізодів. Кожен з них стосується життя головного героя. Кульмінацій в романі п'ять. Адже їх кількість пов'язано з числом повістей.                                                

              А ось розв'язка в романі є. Нею служить повідомлення про те, що при поверненні з Персії Печорін помер. Таким чином, проводячи в творі «Герой нашого часу» аналіз сюжету, можна стверджувати про те, що складається він тільки з кульмінацій і розв'язки. Але і це ще не все. Незвичайним в романі є і те, що кожна з включених в нього повістей має власний закінчений сюжет. Простежити це можна на прикладі «Тамані». Повість починається з нічної сцени, яка і є її зав'язкою. У ній Печоріним була випадково побачена зустріч контрабандистів. Експозицією повісті є опис самого містечка Тамані, а також того будинку, де офіцером був отриманий тимчасовий постій, і мешканців цього житла. Дії розвиваються до кульмінації, коли дівчина ледь не втопила Печоріна. Розв'язки  - втеча контрабандистів та від'їзд  Печоріна з Тамані.

Роман має кільцеву композицію- дія розпочинається і закінчується у фортеці. Це - замкнуте коло, з якого героя не вибратися.

3. Краще зрозуміти тему допоможе відеоурок

4. Складність  образу Печоріна.
                  З волі автора Печорін проходить випробування дружбою і коханням й жодного з них не витримує. Душевна глухота робить Печоріна причиною страждань і катастроф багатьох людей і його самого. Трагедія Печоріна в тому, що як мисляча людина він прагне зрозуміти себе й від того страждає. Така життєва позиція Печоріна призводить до того, що внутрішньо благородна і моральна людина сприймається оточенням негативно. Трагічна доля людини, позбавленої можливості застосувати свою кипучу енергію в сучасному йому суспільстві й тому змушеної витрачати її на дрібниці, відтворена Лермонтовим у всій складності й суперечливості, з великою реалістичною переконливістю. Трагічна приреченість героя бути заручником історичних обставин, у яких їй доводиться існувати, споріднює образ Печоріна з пушкінським Онєгіним. Печорін - це тип «зайвої людини», яка не може змиритися з аморальними законами сучасного їй суспільства і, можливо, саме через це гине передчасно.

Образ Печоріна у розділі «Бела»  відкривається читачеві зі слів  Максима Максимовича. У цьому розділі описані життєві обставини Печоріна, його виховання і освіту. Тут також вперше розкривається портрет головного героя.

Зрозуміти  Максим  Максимович Печоріна повністю не може, адже вони різні за характером і віком.  Літній штабс-капітан Максим Максимович - людина м'яка і добродушний. Він описує Печоріна досить дивним, непередбачуваним, не схожим на інших людей. Уже з перших слів штабс-капітана помітні внутрішні протиріччя головного героя. Він може цілий день перебувати під дощем і прекрасно себе почувати, а іншим разом замерзнути від теплого вітерця, може злякатися звуку  віконниць, але не боїться йти на кабана один на один, він може довго мовчати, а в якийсь момент дуже багато говорити і жартувати. Характеристика Печоріна в розділі «Бела» практично не має психологічного аналізу. Оповідач не аналізує, не оцінює і навіть не засуджує Григорія, він просто передає багато фактів з його життя. Коли Максим Максимович розповідає мандрівному офіцеру сумну історію, яка трапилася на його очах, читач знайомиться з неймовірним жорстоким егоїзмом Григорія Печоріна. В силу своєї примхи головний герой краде дівчину Белу з її рідного дому, не замислюючись про її подальшу долю, про той час, коли вона йому остаточно набридне. Пізніше Бела страждає через  холодність Григорія, але нічого не може з цим зробити. Помічаючи, як сумує Бела, штабс-капітан намагається поговорити з Печоріним, але відповідь Григорія викликає у Максима Максимович лише нерозуміння. Переконайтесь, переглянувши!

👇

 У нього в голові не вкладається, як молода людина, у якого все складається досить благополучно, може ще і скаржитися на життя. Все закінчується смертю дівчини. Нещасну вбиває Казбич, який раніше знищив його батька. Полюбив Белу як рідну дочку, Максим Максимович вражений тією холодністю і  байдужістю, з яким Печорін переніс цю смерть. Характеристика Печоріна в розділі «Бела» значно відрізняється від цього ж образу в інших розділах. 

У розділі «Максим Максимович» Печорін описаний очима мандрівного офіцера, який зміг помітити і оцінити всю складність характеру головного героя. Поведінка і зовнішній вигляд Печоріна вже привертають увагу. Наприклад, його хода була лінива і недбала, але при цьому він йшов, не розмахуючи руками, що є ознакою якоїсь скритності в характері. Про те, що Печоріним були пережиті душевні бурі, каже його зовнішній вигляд. Григорій виглядав старше своїх років. У портреті головного героя присутні неоднозначність і суперечливість, у нього ніжна шкіра, дитяча посмішка, і при цьому глибокі зморшки на лобі. У нього світлі біляве волосся, але чорні вуса і брови. Але складність натури героя найбільше підкреслюють його очі, які ніколи не сміються і як ніби кричать про якоїсь прихованої трагедії душі.

 Щоденник

Порівняльна характеристика Печоріна виникає сама собою після того як читач стикається з думками самого героя, які він записував у своєму особистому щоденнику. У розділі «Княжна Мері» Григорій, маючи холодний розрахунок, закохує в себе молоду княжну. З розвитком подій він знищує Грушницкого спочатку морально, а після - і фізично. Все це Печорін записує в щоденник, кожен свій крок, кожну думку, точно і правильно сам себе оцінюючи.

Печорін в розділі «Княжна Мері» вражає своєю контрастністю порівняно з характеристикою  в розділі «Бела» і в розділі «Максим Максимович». Події відбуваються в Пятигорську.

 

З'являється Віра, яка стала єдиною жінкою, яка зуміла зрозуміти Печоріна по-справжньому. Саме її Печорін полюбив. Його почуття до неї було надзвичайно трепетним і ніжним. Але Григорій втрачає і цю жінку.  Саме в момент, коли він усвідомлює втрату обраниці, перед читачем відкривається новий Печорін. Характеристика героя на даному етапі полягає в розпачі, він уже не будує плани, готовий до нерозумних і необдуманих вчинків.  Не зумівши врятувати втрачене щастя, Григорій Олександрович плаче, немов дитя.

У розділі «Фаталіст» Печорін розкривається ще з одного боку. Головний герой не цінує своє життя. Печоріна не зупиняє навіть можливість смерті, він сприймає її як гру, яка допомагає впоратися з нудьгою. Григорій в пошуках себе ризикує життям. Він відважний і хоробрий, у нього міцні нерви, а у важкій ситуації він здатний на героїзм. Можна подумати, що цей персонаж готовий на великі вчинки, маючи таку волю і такі здібності, але насправді все зводилося до «гострих відчуттів», до гри між життям і смертю. Як підсумок - сильна, неспокійна, бунтівна натура головного героя приносить людям тільки нещастя. Ця думка поступово зароджується і розвивається в розумі самого Печоріна.

Печорін - герой нашого часу, герой свого, та й будь-якого часу. Це людина, яка знає звички, слабкості і почуття людей. В якійсь мірі він егоїст, адже думає лише про себе і не піклується про інших. Але в будь-якому випадку цей герой романтичний, він протиставлений навколишнього світу. На цьому світі йому немає місця, життя витрачена даремно, а вихід з цієї ситуації - смерть, яка спіткала нашого героя по шляху в Персію.

Для допитливих

Фільм "Максим Максимич. Тамань" (1965)

Фільм "Княжна Мері" (1955)


Фільм "Бела" (1965)



Фільм "Герой нашого часу" (1-3 серії) (2006)



Фільм "Герой нашого часу" (4-6серії) (2006)



Фільм "Герой нашого часу" (7-8 серії) (2006)

Використана література: 
- відкриті інтернет джерела;
- інформаційні картки Д. Мізіної,  













 

пʼятниця, 22 січня 2021 р.

 клас

Дистанційне навчання із зарубіжної літератури 
Працюємо на карантині

 Тема: В. Шекспір. Трагедія "Ромео і Джульєтта". Оспівування чистого пристрасного кохання Ромео і Джульєтти, вплив кохання на людську особистість.
 
     Епіграф: «Тільки ним, тільки коханням тримається і продовжується життя.»
                                                      І. Тургенєв
Завдання:

1.  Слово вчителя.

                 Аналізуючи епіграф уроку, розуміємо, що підтвердженням тому є трагедія Шекспіра "Ромео і Джульєтта". Ромео і Джульєтта стали вічними образами у світовій літературі, уособленням сили й величі справжнього кохання. Навіть у наш час юних закоханих називають Ромео і Джульєтта.

Кохання – найсвітліше почуття, яке осяває життєвий шлях людини яскравим світлом, дає сили, живить розум, дарує крила. Вічною темою, наскрізною ниткою проходить воно крізь літературу і мистецтво всіх епох, митці яких намагалися розгадати його дивну таємницю. І кожного разу воно неповторне, єдине, чаруюче, але завжди чисте, прекрасне.      Для героїв трагедії Шекспіра кохання – це спалах, який зайнявшись   вогнем, спопелив життя юних закоханих, але дав крила їхнім душам, возвеличив їх над світом.

2. Пригадайте сюжет драми за допомогою кроссенсу
*Літературна довідка.
Кроссенс – це сучасний методичний прийом візуалізації навчального матеріалу. Слово «кроссенс» означає «перетин значень» і придумане за аналогією зі словом «кросворд». Кроссенс– асоціативна головоломка нового покоління. Він являє собою асоціативний ланцюжок, замкнутий у стандартне поле із дев’яти квадратів (як у грі «Хрестики-нулики»).  Дев’ять зображень розташовані в ньому таким чином, що кожен малюнок має зв’язок із попереднім і наступним, а центральний об’єднує по смислу відразу декілька. 

3. Характеристика героїв(усно)

 Характеристика Джульєтти.

  • Якою ви уявляєте Джульєтту?
  •  Чи закохана Джульєтта на початку твору?
  • Як вона реагує на слова матері стосовно Паріса?
  • Чому вона така безтурботна і така слухняна до рішення батьків? (Не закохана, їй байдуже.)
  • Чи змінюється героїня після зустрічі з Ромео? Чому?
  • Чому Ромео та Джульєтта вирішили так швидко повінчатися? Що ними керує? (Любов-пристрасть, яка примушує діяти (творити).
  • Як змінюються герої після зустрічі?
  • Що змушує Ромео втекти? Як це сприймає Джульєтта? (Мужньо. Вона одне ціле з чоловіком.)
  • Коли ще виявляється сила волі Джульєтти? (Сон у склепі.
  • В який момент найбільше виявляється рішучість Джульєтти? Чому?   
  •                                Характеристика образу Ромео
  • Яким бачимо Ромео на початку твору?
  • Коли ми вперше зустрічаємося з Ромео? В якому він настрої? Чому?
  • Як ставляться до Ромео друзі? Батьки? Вороги? (Ромео благородний, відданий друг, з повагою ставить до старших.)
  • Коли і де Ромео зустрічається з Джульєттою? Що він робить після балу? (Він не сумує, а починає діяти.)
  • Чи закоханий Ромео у Розалінду? Чи можна назвати це коханням?
  • З якою метою він йде на маскарад?
  • Чи змінюються погляди героя на кохання протягом твору?

4. Скласти психологічний  портрет героя через знакову систему імені.


5. Опрацюй інформаційну картку, як кохання змінило героїв

6. Творча хвилинка.
 Пограємо?! Розшифруй анаграми.
 * Анаграма - це тип гри, який створює слово, фразу або ім'я, утворене шляхом перестановки букв іншого слова або фрази, використовуючи оригінальні букви точно один раз.
     * тобто, з поданих анаграма складіть слова-деталі з драми Шекспіра.

Отже, в зошиті повинно бути:
1. Тема уроку.
2. Виконанні завдання #2, 4,5, 6

Д/З   Скласти сенкан: хлопцям - Джульєтта, дівчатам - Ромео.

Використана література: 
- відкриті інтернет джерела;
- інформаційні картки Н. Гіренко
❤️

   5 клас

Дистанційне навчання із зарубіжної літератури 


 Тема: Том Сойєр і Гекльберрі Фінн- герої повісті Марка Твена. Тема становлення особистості й пошуків життєвих істин.

        Завдання:

   1. Слово вчителя.

         Увага!  Розгляньте зображення памятника Тому і Геку.


    У 1926 році у рідному містечку письменника , Ганнібалі, відкритий пам’ятник 

усесвітньо відомим друзям-бешкетникам- Тому Сойєрру і Гекльберрі  Фінну. 

Скульптор  Ф.Хібард.

  - Поясніть задум автора цього пам’ятника: як утілилася  ідея повісті М.Твена в 

скульптурному зображенні героїв?

,,Гімн дитинства, перекладений прозою»,- назвав письменник

 свій твір.

Літературна критика стверджує, що повість М.Твена з елементами автобіографії.



2.  Завдання. Дати відповідь на запитання.

---- Чи носить повість автобіографічний характер? Заодно і 

перевіримо знання вами біографії Марка Твена.

3. Словникова робота.

  Біографія-опис чийогось життя; чиєсь життя, життєвий шлях.

  Автобіографія- опис власного життя

  Автобіографічний твір - це твір, в якому автор використовує епізоди з власного життя.

  Автобіографія  опис власного життя. Літера­турні твори, написані на основі особистого досвіду із життя письменника, називаються автобіографічними.

4. Літературна вікторина «Про кого йдеться?»

   1. «Як і багато хто з простодушних людей, вона тішила себе марнославною думкою, ніби має неабиякий хист до таємничої дипломатії, і вважала свої наївні хитрощі за чудеса винахідливості й підступності».
   2. «…то був слухняний хлопчик, який не любив пустощів і нікому не завдавав клапоту».
   3. «…у цього хлопчиська і витівки щоразу інші, отож не знаєш, чого й сподіватися».
   4. «Наближаючись … сповільнив швидкість, вийшов на середину вулиці і, нахилившись на правий борт, повернув до узбіччя – неквапливо, старанно й з належною солідністю, бо «вдавав «Велику Міссурі», що мала осадку в 9 футів».
   5. «Із хвіртки, наспівуючи «Дівчата у Буффало», підстрибцем вибіг … з бляшаним відро у руці».
   6. «…право білити придбав … за дохлого пацюка на мотузці, щоб крутити ни над головою».
   7. «…За сухої погоди він ночував на чужих ґанках» а коли дощило - в порожній бочці; йому не треба було ходити ні до школи, ні до церкви, не треба було нікого слухатись; він міг ловити рибу чи купатися коли завгодно й де завгодно і проводити на річці стільки часу, скільки сам захоче; ніхто не забороняв йому битися й гуляти хоч до ночі; навесні він перший починав ходити босоніж, а восени останній взував щось на ноги; ніхто не примушував його вмиватись і перевдягатися в чисте».

5. Роздуми.

         У дитинстві багато людей мріють про мандрівки в далекі, незвідані краї, про подвиги, про те, щоб стати героями, яких би всюди шанували і прославляли.

Водночас діти придивляються до життя й бачать, на жаль, не лише доброту,

геройство, благородство, сумлінну працю дорослих, а й п’яниць-нероб,

злочинців, марнославних, боягузливих і підлих осіб, які завдають страждань

оточенню.

        Том і Гек, герої повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», випадково стали свідками страшного злочину. Їх дивує, що індіанця Джо, який нахабно

неправдиво свідчив і підло переклав свою вину на іншого, Бог не скарав тут же,

прямо на місці. Отже, дорослі не завжди дотримуються правил, яких навчають

дітей і за порушення яких карають.

        Друзі під впливом непорозумінь із дорослими та представницею прекрасної

статі вирішують утекти з дому на безлюдний острів, не думаючи про те, що

відчуватимуть їхні близькі. Вони насолоджуються вільним життям, граються,

уявляючи себе піратами. Їм навіть лестить те, що їх розшукують, бо

поширилися чутки, що діти потонули, що за ними шкодують, вони не

розуміють, якого страшного горя завдали своїм рідним.

                   Томові поталанило, адже у нього є віцрний друг - Гек. Життя друзів 

         сповнене пригод, пристрастей та щирих почуттів. 

       Ось так тісно переплітається світ дорослих і дітей. Діти вчаться у старших,

наслідують їх, а дорослі придивляються до дітей, адже ті бувають часто

щирішими, спостережливішими, добрішими і сміливішими.

6. Характеристика героїв. Опрацюйте інформаційні картки.





7. Рубрика: Це цікаво!


8. Перевіряємо свої знання за допомогою інтерактивних вправ у Learningapps:

Отже, в зошиті повинно бути:
1. Тема уроку.
2. Відповіді на завдання №4.
3. Порівняння Тома і Гека за зразком завдання № 6

Д/З   Виписати у колонки риси характеру Тома і Гека


Використана література: 
- відкриті інтернет джерела;
- інформаційні картки Н. Гіренко, І. Петровської


 

 

 

 



 

четвер, 21 січня 2021 р.

 Дистанційне заняття з основ християнської етики 

Для учнів 1-4 класів



Тема:  Сяйво Різдвяної зірки.

1. Дидактична гра «Відгадай-ка»

               Мороз тріщить і снігу намело.

Радіють всі, адже прийшло …....

Ми прикрасимо ялинку,

Не забудемо про зірку.

Світле свято та чудове

Нині в нас - ….... .........

               На ялиночці вогні,

Кульки срібні й золоті.

Світле свято та чудове

Нині в нас -.........  .........

               Під ялинкою блищать

Подарунки для малят.

Світле свято та чудове

Нині в нас - ........ ......

               Будемо пісні співати,

Близь ялиночки кружляти.

Світле свято та чудове

Нині в нас - …... ...........


- А чи знаєте ви, діти, які події сталися на Різдво?

1. Слово вчителя.

Давним-давно це було. У нас тріскотіли зимові морози, крутила завірюха, довкруги, куди не глянь, лежали пухнасті сніги. А далеко-далеко від нашої батьківщини, в жаркій Палестині, де ніколи не буває зимових холодів, тихою ніччю народилося Немовля - Ісус, ім'я якого означає Спаситель.  Він з'явився на землі неподалік від міста Вифлеєма, в печері, куди під час негоди пастухи заганяли худобу: овець, корів, коней.



Пізно увечері напередодні цієї події дісталися до Вифлеєма батьки Ісуса – Діва Марія і благочестивий старий Йосиф. Сталося так, що в місті ніхто не пустив їх на нічліг. І тоді вони знайшли собі притулок в печері, званій вертепом.


          Коли народився Ісус Христос, Ангел Господній з'явився пастухам, що ночували в полі, і сповістив їм велику радість про народження Спасителя, а у небі засяяла дуже яскрава зірка. 

          І пастухи поспішили до немовляти, вони першими привітали новонародженого царя.




Цю незвичайну зірку помітили волхви, тобто мудреці, що жили далеко на сході. Вони поспішили прийти до Немовляти та принести Йому подарунки. 


                   Весь ангельський світ радів. Ось яка це була дивна подія.
                    В Єрусалимі в цей час правив цар Ірод. Він теж дізнався про народження дитини, яку називають новим царем, і задумав вбити немовля. Розіслав своїх воїнів із злим наказом. Чотирнадцять тисяч діток погубили воїни Ірода. Та немовля Ісус було врятоване. 

                        Коли мудреці відбули, Йосипу явився ангел і повідомив про задум Ірода. Ангел сказав, що їхня сім’я має переселитися до Єгипту, щоб убезпечити себе. Так Йосип, Марія і дитятко таємно вирушили до Єгипту і перебували там доти, доки цар Ірод не помер. 

             Потім ангел знову сповістив Йосипа і вони покинули Єгипет. Ісус виріс у містечку, яке називалося Назарет. Він ріс  добрим і слухняним хлопчиком. Ісус навчився всьому у своїх батьків, радо  допомагав Йосифофі, який був теслею.

 2. Мультиплікаційна хвилинка.

📌Краще запам'ятати біблійну історію допоможе мультфільм⇓


3. Творча хвилинка: розфарбуй онлайн⬇️





4. Традиції святкування Різдва в Україні


            Свято Різдва чекають з нетерпінням і дорослі, і малі. Воно приносить чимало радощів, веселощів та солодощів. Свято тішить своїм затишком, спокоєм та надіями на краще майбутнє.
             Розпочинається Різдво 6 січня Святвечором. У цей час господар урочисто вносив до господи житній сніп і ставив його на покутті — «на врожай і достаток». Це була коляда, або Дідух (символ урожаю, добробуту, багатства, оберіг роду).


      Напередодні Різдва господині готували обрядові страви —  вечерю: варили кутю та узвар, пекли пироги, готували капусту, що мало символізувати багатство та щастя. Зазвичай, їх було 12.


             Важливою обрядовою стравою була кутя.



           Кутю готували з пшениці, ячменю і заправляли тертим маком, горіхами, медом і узваром.

               На стіл її ставив хлопець із родини, попередньо підмостивши під неї сіно, щоб худобі у новому році було чим харчуватись. Поруч умощували глечик з узваром із сушених фруктів. З куті починали Святу вечерю, Різдво, після чого залишали на столі на ніч, поклавши поруч ложки, «щоб померлі родичі скуштували».

               Коли сходила вечірня зоря, усі сідали вечеряти й починали із куті. Вечеряти сідали не тільки члени родини, але й бідні, самотні та безпритульні люди, яких необхідно було запросити. Господар молився за всіх відсутніх і «запрошував до трапези душі померлих». Повечерявши, господар брав зі столу потроху кожної страви і ніс до хліва худобі, «щоб не скаржилася».

            На другий день Різдва кутю разом із вечерею носили кумам, хрещеним батькам.

           Символ Різдва є  зірка − символ Віфлеємської зірки, що яскраво освічувала шлях волхвам до Ісуса Христа. Різнобарвні кульки, маленькі ангели, гірлянди, маленькі пастухи із свічками та ліхтариками нагадують свічки та ліхтарі, що світили у цю святу ніч Віфлеємським пастирям. І зараз ці вогні горять у кожному будинку.



            З Віфлеємською  зіркою із позолоченого паперу, прикрашеною ліхтариком ходили по селу та співали різдвяні пісні. Це називається колядуванням. Колядувати можуть діти, дорослі парубки та дівчата. У різних регіонах колядують не в однаковий час: де вже на Святий Вечір, десь − першого дня на Різдва, десь – на другий день...

            Мабуть, найвідомішою колядкою для українців є пісня "Добрий вечір тобі!"

5. Музична хвилинка.

  📌 Заколядуйте  разом із відеороликом.


6. Словникова хвилинка.

Дідухом називали житній чи пшеничний сніп із першого зажинку. У пишний вінок ув’язували кілька пучків, окремо обплетених соломинками. Дідуха уквітчували стрічками, гілками ялини й ставили на покутті. Дідух символізував першопредка народу на новий рік.
                   За повір’ям, Дідух — це місце перебування духів дідів-прадідів, опікунів чи «покровителів» дому. Уважалося, що влітку вони перебувають на нивах та серед худоби, а після жнив вселяються в останній почесний Дідух.

      Різдвяна Зі́рка — традиційний атрибут різдвяного обряду колядування. 

 Кутя – це традиційна основна різдвяна страва, яку готують із вареної пшениці, додаючи мед і мак. Кутя символізує жертву Богові, бо пшениця з медом є сакральною частиною святої вечері. Мак символізує мучеництво, невинно пролиту кров. Мед – символ Божого слова та чистоти.

 Узва́р (взвар) — солодкий відвар, компот із сушених фруктів. 

7.  Перевіримо свої знання за допомогою інтерактивних вправ у Learningapps ⬇️(переходь за покликанням нижче):

8.  Творча майстерня.

  • За бажанням зробіть   різдвяне янголятко за шаблонами 


  • або роздрукуйте  розмальовку


  9. Перегляньте мультфільм “Перше Різдво"





10. Різдвяне вітання:   "Христос народився ! - Славімо Його!


             На Святвечір та Різдво Христове в Україні прийнято вітатися словами "Христос народився! ". ... На заході України, наприклад, поширена форма вітання – "Христос ся рождає! – Славімо його". 
             Різдвяним привітанням можна вітатися, а також колядувати до 15 лютого - свята Стрітення Господнього.


Для допитливих: 

   ⬇️ Мультфільм "Різдвяна зірка"





         ⬇️   Мультфільм "Різдво"




     ⬇️ Мультфільм "Казкове Різдво"



     ⬇️ Фільм "Дитя Христос. Історія Різдва".


** Примітка
  🎄 учні 1-2 класів виконують завдання, які їм під силу: текстові і інформаційні - з батьками або дивляться мультиплікаційні фільми, малюють різдвяного ангелика чи різдвяну зірку; 
  🎄 цікавими є завдання на платформі Learningapps, переходьте за активними посиланнями і виконуйте, завдання  під силу і для  учнів 1-2 класів;
  🎄учні 3-4 класів опрацьовують завдання і інформаційного характеру, і творчого;
  🎄 щоб на мобільному пристрої відкривалися відео презентації, потрібно стрічку блогу посунути вниз і натиснути "Переглянути веб-версію".
  🎄 завдання можна запропонувати і учням 5-6 класів 😊

Успіхів!