четвер, 21 січня 2021 р.

 Дистанційне заняття з основ християнської етики 

Для учнів 1-4 класів



Тема:  Сяйво Різдвяної зірки.

1. Дидактична гра «Відгадай-ка»

               Мороз тріщить і снігу намело.

Радіють всі, адже прийшло …....

Ми прикрасимо ялинку,

Не забудемо про зірку.

Світле свято та чудове

Нині в нас - ….... .........

               На ялиночці вогні,

Кульки срібні й золоті.

Світле свято та чудове

Нині в нас -.........  .........

               Під ялинкою блищать

Подарунки для малят.

Світле свято та чудове

Нині в нас - ........ ......

               Будемо пісні співати,

Близь ялиночки кружляти.

Світле свято та чудове

Нині в нас - …... ...........


- А чи знаєте ви, діти, які події сталися на Різдво?

1. Слово вчителя.

Давним-давно це було. У нас тріскотіли зимові морози, крутила завірюха, довкруги, куди не глянь, лежали пухнасті сніги. А далеко-далеко від нашої батьківщини, в жаркій Палестині, де ніколи не буває зимових холодів, тихою ніччю народилося Немовля - Ісус, ім'я якого означає Спаситель.  Він з'явився на землі неподалік від міста Вифлеєма, в печері, куди під час негоди пастухи заганяли худобу: овець, корів, коней.



Пізно увечері напередодні цієї події дісталися до Вифлеєма батьки Ісуса – Діва Марія і благочестивий старий Йосиф. Сталося так, що в місті ніхто не пустив їх на нічліг. І тоді вони знайшли собі притулок в печері, званій вертепом.


          Коли народився Ісус Христос, Ангел Господній з'явився пастухам, що ночували в полі, і сповістив їм велику радість про народження Спасителя, а у небі засяяла дуже яскрава зірка. 

          І пастухи поспішили до немовляти, вони першими привітали новонародженого царя.




Цю незвичайну зірку помітили волхви, тобто мудреці, що жили далеко на сході. Вони поспішили прийти до Немовляти та принести Йому подарунки. 


                   Весь ангельський світ радів. Ось яка це була дивна подія.
                    В Єрусалимі в цей час правив цар Ірод. Він теж дізнався про народження дитини, яку називають новим царем, і задумав вбити немовля. Розіслав своїх воїнів із злим наказом. Чотирнадцять тисяч діток погубили воїни Ірода. Та немовля Ісус було врятоване. 

                        Коли мудреці відбули, Йосипу явився ангел і повідомив про задум Ірода. Ангел сказав, що їхня сім’я має переселитися до Єгипту, щоб убезпечити себе. Так Йосип, Марія і дитятко таємно вирушили до Єгипту і перебували там доти, доки цар Ірод не помер. 

             Потім ангел знову сповістив Йосипа і вони покинули Єгипет. Ісус виріс у містечку, яке називалося Назарет. Він ріс  добрим і слухняним хлопчиком. Ісус навчився всьому у своїх батьків, радо  допомагав Йосифофі, який був теслею.

 2. Мультиплікаційна хвилинка.

📌Краще запам'ятати біблійну історію допоможе мультфільм⇓


3. Творча хвилинка: розфарбуй онлайн⬇️





4. Традиції святкування Різдва в Україні


            Свято Різдва чекають з нетерпінням і дорослі, і малі. Воно приносить чимало радощів, веселощів та солодощів. Свято тішить своїм затишком, спокоєм та надіями на краще майбутнє.
             Розпочинається Різдво 6 січня Святвечором. У цей час господар урочисто вносив до господи житній сніп і ставив його на покутті — «на врожай і достаток». Це була коляда, або Дідух (символ урожаю, добробуту, багатства, оберіг роду).


      Напередодні Різдва господині готували обрядові страви —  вечерю: варили кутю та узвар, пекли пироги, готували капусту, що мало символізувати багатство та щастя. Зазвичай, їх було 12.


             Важливою обрядовою стравою була кутя.



           Кутю готували з пшениці, ячменю і заправляли тертим маком, горіхами, медом і узваром.

               На стіл її ставив хлопець із родини, попередньо підмостивши під неї сіно, щоб худобі у новому році було чим харчуватись. Поруч умощували глечик з узваром із сушених фруктів. З куті починали Святу вечерю, Різдво, після чого залишали на столі на ніч, поклавши поруч ложки, «щоб померлі родичі скуштували».

               Коли сходила вечірня зоря, усі сідали вечеряти й починали із куті. Вечеряти сідали не тільки члени родини, але й бідні, самотні та безпритульні люди, яких необхідно було запросити. Господар молився за всіх відсутніх і «запрошував до трапези душі померлих». Повечерявши, господар брав зі столу потроху кожної страви і ніс до хліва худобі, «щоб не скаржилася».

            На другий день Різдва кутю разом із вечерею носили кумам, хрещеним батькам.

           Символ Різдва є  зірка − символ Віфлеємської зірки, що яскраво освічувала шлях волхвам до Ісуса Христа. Різнобарвні кульки, маленькі ангели, гірлянди, маленькі пастухи із свічками та ліхтариками нагадують свічки та ліхтарі, що світили у цю святу ніч Віфлеємським пастирям. І зараз ці вогні горять у кожному будинку.



            З Віфлеємською  зіркою із позолоченого паперу, прикрашеною ліхтариком ходили по селу та співали різдвяні пісні. Це називається колядуванням. Колядувати можуть діти, дорослі парубки та дівчата. У різних регіонах колядують не в однаковий час: де вже на Святий Вечір, десь − першого дня на Різдва, десь – на другий день...

            Мабуть, найвідомішою колядкою для українців є пісня "Добрий вечір тобі!"

5. Музична хвилинка.

  📌 Заколядуйте  разом із відеороликом.


6. Словникова хвилинка.

Дідухом називали житній чи пшеничний сніп із першого зажинку. У пишний вінок ув’язували кілька пучків, окремо обплетених соломинками. Дідуха уквітчували стрічками, гілками ялини й ставили на покутті. Дідух символізував першопредка народу на новий рік.
                   За повір’ям, Дідух — це місце перебування духів дідів-прадідів, опікунів чи «покровителів» дому. Уважалося, що влітку вони перебувають на нивах та серед худоби, а після жнив вселяються в останній почесний Дідух.

      Різдвяна Зі́рка — традиційний атрибут різдвяного обряду колядування. 

 Кутя – це традиційна основна різдвяна страва, яку готують із вареної пшениці, додаючи мед і мак. Кутя символізує жертву Богові, бо пшениця з медом є сакральною частиною святої вечері. Мак символізує мучеництво, невинно пролиту кров. Мед – символ Божого слова та чистоти.

 Узва́р (взвар) — солодкий відвар, компот із сушених фруктів. 

7.  Перевіримо свої знання за допомогою інтерактивних вправ у Learningapps ⬇️(переходь за покликанням нижче):

8.  Творча майстерня.

  • За бажанням зробіть   різдвяне янголятко за шаблонами 


  • або роздрукуйте  розмальовку


  9. Перегляньте мультфільм “Перше Різдво"





10. Різдвяне вітання:   "Христос народився ! - Славімо Його!


             На Святвечір та Різдво Христове в Україні прийнято вітатися словами "Христос народився! ". ... На заході України, наприклад, поширена форма вітання – "Христос ся рождає! – Славімо його". 
             Різдвяним привітанням можна вітатися, а також колядувати до 15 лютого - свята Стрітення Господнього.


Для допитливих: 

   ⬇️ Мультфільм "Різдвяна зірка"





         ⬇️   Мультфільм "Різдво"




     ⬇️ Мультфільм "Казкове Різдво"



     ⬇️ Фільм "Дитя Христос. Історія Різдва".


** Примітка
  🎄 учні 1-2 класів виконують завдання, які їм під силу: текстові і інформаційні - з батьками або дивляться мультиплікаційні фільми, малюють різдвяного ангелика чи різдвяну зірку; 
  🎄 цікавими є завдання на платформі Learningapps, переходьте за активними посиланнями і виконуйте, завдання  під силу і для  учнів 1-2 класів;
  🎄учні 3-4 класів опрацьовують завдання і інформаційного характеру, і творчого;
  🎄 щоб на мобільному пристрої відкривалися відео презентації, потрібно стрічку блогу посунути вниз і натиснути "Переглянути веб-версію".
  🎄 завдання можна запропонувати і учням 5-6 класів 😊

Успіхів!



Немає коментарів:

Дописати коментар